Anasayfa
Proje

Lise ve üniversiteli Türk öğrenciler Türkiye ve Amerika ortaklığında yürütülen bu proje süresince Türkiye'deki önemli sosyal konular üzerine kısa belgesel ve kısa kurmaca filmler çekmeyi öğrendi ve kendi filmlerini yapma fırsatını buldu. 18 ay süren bu proje sanat, sosyal ve fen bilimleri konularında eğitim veren State University of New York at Fredonia tarafından düzenleniyor. Projenin diğer ortağı, Türkiye ayağının yürüten ve Türkiye'nin en önemli yapımevlerinden biri olan Atlantik Film. Proje, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı desteği ile yapılıyor.

Proje kapsamında, Edirne, Konya, Antakya, Sivas, Mardin ve Artvin olmak üzere 6 şehir seçildi ve her sehirde 12 öğrenciye eğitimler verildi. Seçimler şehirlerin coğrafi çeşitliliği ve ekonomik durumları göz önüne alınarak yapıldı. Eğitim Kasım 2008’de Edirne’de başladı ve yaklaşık 1 yıl sürdü. Her şehirde toplam 21 gün olan eğitim üç devreden oluştu. Eğitimler, önemli sosyal konularda film sanatı aracılığıyla bir tartışma yaratmak, konulu film ve belgesel film türleri, senaryo yazımı, kamera, ses, ışık ve montaj teknikleri konularını kapsadı. Öğrenciler gruplar halinde çalışarak her şehirde toplam 3 film üretti. Bu filmler demokrasi, insan hakları, hoşgörü ve çeşitlilik, kadın sorunları ve ekonomik gelişme konularına eğildi.

Eylül 2009'da altı şehirden seçilen üçer öğrenci iki haftalığına Amerika’ya gitti ve burada eğitimlerine devam ederken filmlerinin son düzeltmelerini yaptılar. Daha sonra, Amerika’da tüm filmlerin gösterildiği altı farklı şehirde festivaller düzenlendi. Ocak 2010'da 6 şehirden 72 öğrenci Ankara'da iki günlük bir toplantıda buluştu. Burada projelerini değerlendirip düzenlenen film festivalinde filmlerini gösterdiler. Bu toplantıya SUNY Fredonia’dan da 7 öğrenci katıldı. Filmler ayrıca Türkiye'de, İstanbul ve Diyarbakır'da iki film festivalinde daha gösterildi. Şimdi filmlerimiz dünyanın bir çok yerinde film festivallerinde gösteriliyor ve ödüller kazanıyor. Film festivali gösterimleri bittikten sonra öğrencilerimizin filmleri bu web sayfasında da izlenebilecek.

 
Telif Hakkı © 2019 Open Source Matters. Tüm Hakları Saklıdır.
Joomla! GNU/GPL lisansı altında özgür bir yazılımdır.